Čajovna

Co to vlastně je, ta čajovna? Někomu jako odpověď postačí, že je to místo, kde se konzumuje čaj. Je to sice odpověď pravdivá, ovšem hodně suchá a značně neúplná.

Čajovna může, a v historických dobách i současnosti i měla, mít hodně podob a o žádné z nich není možno říci, že je ta jediná pravá. Je jedno jestli je to jenom kotlík na vodu a pár misek, jeden hrnek a ponorná spirála, vyhrazený pavilon v japonské zahradě nebo objekt velikosti hangáru se stočlennou obsluhou.

Mnohem důležitější než místo a vybavení je schopnost vytvořit prostředí, kde se návštěvníci cítí dobře a v bezpečí, mohou se uvolnit, klábosit, jen tak přemýšlet, v klidu řešit spory, nebo uzavírat obchody. Místo, kde se návštěvníci mohou bavit, nechat se bavit i bavit jiné. Místo, kam se rádi vrátíte i když bude jindy, jinde a jiné.

Nemusíte do čajovny přijít popíjet čaj. Nemusíte mít o čaji znalosti čajového mistra. Nemusíte o čaji vědět nic, aby vás tam vpustili. Nemusíte vědět ani co to ten čaj vlastně je, a jaký je rozdíl mezi čajem, odvarem a lektvarem. Dokonce nemusíte ani mít čaj rádi, a přesto budete vítáni.

Čaj má mnoho staletí dlouhou historii a za ta staletí bylo vynalezeno mnoho způsobů jak ho pěstovat, zpracovávat, připravovat, podávat, popíjet, psát o něm verše, malovat obrazy … jak se chovat v čajovně, u čaje, k čaji.

To všechno můžete pustit z hlavy a přijít do čajovny si jen tak posedět a nechat myšlenky volně plynout. Můžete si poklábosit s bytostmi, které přišli s vámi, i s bytostmi, které sa v čajovně vyskytli i bez vašeho přičinění.

Můžete spolu s nimi, nebo i sami, hrát, psát, kreslit, tvořit nebo i jen tak přemýšlet, zasnít se a nevnímat svět, nebo se nechat unést atmosférou místa.

Můžete potkat známé i neznámé písmáky, veršotepce, bardy a bardky, kreslíře, malíře, hráče i pány jeskyní, lidi, elfy, skřítky i potvůrky, vypravěče i posluchače, vědmy i chytráky, bytosti kouzlící i okouzlující.

Můžete zde oslavit svátky, narozeniny i nenarozeniny, vítězství nebo úspěch. Můžete se účastnit i nějakých těch křtů a vyskytnin, pokud se nějaké vyskytnou.

To všechno můžete. A navíc si můžete vychutnat i nějaký ten šálek čaje.

Melkor

Larpy & Bonusy
RPG & Legendy
Přednášky & Workshopy
Deskovky a turnaje & Wargaming
Naši sponzoři
Czech Board Games
Czech Games Edition
Mindok
Albi
Rex hry
Altar
Fantasy obchod
Naši partneři
Svět deskových her
Klub deskových her Paluba
Dobrodruhovia